Робота на дачі : порада,як зібрати хороший урожай на дачі, відпочити на природі

Дача » Різне » Страви на Старий Новий рік: Історія та традиції свята
РОБОТА НА ДАЧІ

ROBOT IN THE COUNTRY


Страви на Старий Новий рік: Історія та традиції свята

Традиційні страви, який готують на Старий Новий рік. В Україні існує традиція, яку складно пояснити іноземцям - відзначивши Новий Рік та Різдво Христове - багато хто святкує також прихід нового року за старим стилем. Так званий Старий Новий рік настає з 13 на 14 січня, а напередодні його називають Щедрим вечором - саме перед Старим новим роком і святом Василя діти і дорослі щедрують.

Звичайно, щоб як слід зустріти свято - потрібно накрити стіл. За традицією в Старий Новий рік на столі повинні стояти певні страви. Пропонуємо дізнатися, що приготувати в Старий Новий рік, а також які українські страви подати до святкового столу:
щедра кутя

Святкування було пов'язано з дохристиянським язичницьким звичаєм. День напередодні Нового року присвячений преподобним Міланії (Меланки, Маланки або Міланко) і Василя. А Щедрим його назвали тому, що кутю, приготовану в цей день, на відміну від різдвяної, можна було заправляти смальцем, вершковим маслом, вершками або молоком. Іноді вечір називали Меланкіни гостини: пов'язано це з язичницьким міфом про викрадену дочки бога Лада, яку звільнив богатир Василь і одружився на ній. Готували в цей вечір багато і рясно, як на справжнє весілля.

Історія та традиції свята

У Новий рік прийнято було готувати безліч страв: при тому цінувалося, якщо вони різноманітні і ситні, адже чим більше страв на столі, тим щедрішим обіцяв бути наступний рік. На чолі столу, як і в Різдво, стояли кутя (кутя) і узвар.

На цей раз кутя була щедрою і багатою, її могли варити з додаванням молочних продуктів і обов'язково заправляти тваринним жиром. Крім цього, в неї традиційно клали і мак, родзинки, і інші сухофрукти. Готували кутю особливим способом: найстарша жінка в сім'ї повинна була о 2 годині ночі принести крупу, а найстарший чоловік - воду з річки або колодязя
.
Ворожіння на куті в Старий Новий рік

Крупу і воду залишали стояти на столі, поки повністю не розтопиться піч, при цьому доторкатися до них суворо заборонялося, щоб кутя вдалася. Всі етапи приготування цієї страви супроводжувалися спеціальними вироками, щоб нечиста сила не зіпсувала обрядову кашу. На куті і ворожили:

- Якщо вона вилазила за межі горщика - бути біді;

- Якщо горщик з кутею лопнув - це до нещастя радіє

- Якщо кутя вийшла рум'яна і розварена - це на щастя і благополуччя в сім'ї;

- Якщо кутя дрібна і бліда - до нещастя і хвороб.

Якщо каша вдавалася, її з'їдали майже відразу, якщо немає - викидали на заході в річку. Узвар пили зазвичай в завершенні трапези, а сухофрукти, як символ родючості, роздавали дітям та молоді, щоб вони росли і були здорові.

Традиційні українські страви в Старий Новий рік

На новорічному столі обов'язково присутні страви зі свинини. Так ще язичники вважали свиню місячним тваринам, а Василь, який в християнстві став святим, був покровителем свиней. Крім того, ця тварина традиційно вважалося символом родючості і достатку.

Наші предки були упевнені, що свиня, яка риє завжди вперед, прире до дому багатство і щастя. Тому за народними звичаями на Новий рік готують свинячі нутрощі, на них ворожать, який буде врожай, а з свинячих ніжок варять холодець, щоб у людей не боліли ноги, готують кишку (кров'янку), печінкові ковбаси, печеня, Верещаку (старовинне українське блюдо з свинячих реберець), смажать і коптять сало, готують з салом потапці (маленькі бутербродики), фарширують цілого молочного поросяти, варять борщ і т. д.

На святковому столі були присутні також страви з яєць і сиру: яєчня, запіканки і бабки. А ось є птицю і рибу в новорічну ніч було поганою прикметою, тому що вважалося, що щастя відлетить або втече з дому.
Що спекти напередодні Старого Нового року

Багатий традиційний новорічний стіл і різноманітними виробами з тіста: варениками з різними начинками (м'ясом, сиром, маком), млинцями (які є символом сонця і благополуччя), книшами, калачами і паляницями (теж символами благополуччя, адже чим краще і рум'яні випічка, тим більше щастя в новому році). Випічкою обдаровували і тих, хто приходив засівати в новорічну ніч.
обрядова випічка

Дівчата пекли і обрядові булочки - балабушки, за якими ворожили на судженого: балабушки розкладали на лавці і запускали голодного собаку, чию балабушку вона хапала першої, та дівчина першою і вийде заміж.

Подавали до столу вареники з сюрпризами: всередину кожного вареника додавали різні незвичайні начинки. Якщо комусь попадалася борошно - це до муках, квасоля - до дітей, гудзик - до обновці, цукор - до хорошого життя, сіль - до важкого життя, перець - до несподіванок, мотузочок - до дороги, копієчка - до грошей.

8-01-2020, 18:22 374